• Oferta okna
 • Okna tel. 501 168 238, Chełmińska 52, Grudziądz
Zobacz nasz sklepJesteśmy na ceneo.plWyświetlacze LED
 • Umów się na pomiar
Oferta okna > Okna > Konserwacja okien

Instrukcja pielęgnacji i konserwacji profili PCV.

TAK JAK KAŻDY ELEMENT BUDOWLANY DOMU, OKNA NARAŻONE SĄ NA DZIAŁANIE CZYNNIKOW ZEWNĘTRZNYCH. ABY ZACHOWAĆ STAŁA I DLUGOTRWAŁĄ FUNKCJONALNOŚĆ OKNA POTRZEBNA JEST ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA I KONSERWACJA. DLATEGO TEŻ RADZIMY DOKŁADNIE PRZECZYTAĆ PONIŻSZE WSKAZÓWKI.

1. Pielęgnacja

Materiał ram okien nie wymaga konserwacji i jest łatwy w czyszczeniu. Do trwałego utrzymania w dobrym stanie powierzchni zewnętrznych zalecamy przestrzeganie poniższych wskazówek:

 • do czyszczenia ram okiennych nadają się wszystkie łagodne środki mycia, które podobnie jak używając w gospodarstwie domowym należy rozcieńczyć woda,

 • należy unikać kontaktu czarnych uszczelek z syntetycznego kauczuku ze skoncentrowanymi środkami czyszczącymi oraz substancjami oleistymi. Podczas używania środków do mycia szyb należy zwrócić uwagę na niezbyt silne spryskiwanie czarnych uszczelek,

 • resztki płynu na ramie powinno się szybko usunąć przy użyciu czystej wody. W żadnym przypadku nie należy stosować do okien czyszczących środków szorujących, jak ATA czy VIM. To samo dotyczy gąbek drucianych lub innych materiałów trących. Nie powinno używać się rozpuszczalników organicznych lub chemicznych oraz żadnych kwasów. Stwarza to bowiem niebezpieczeństwo nadtrawienia powierzchni zewnętrznych,

 • do czyszczenia kolorowych powierzchni nie należy używać substancji spirytusowych, jak również płynów do mycia szyb je zawierających.

2. Unikanie uszkodzeń spowodowanych wilgocią

Okna starego typu nigdy nie były całkowicie szczelne i dlatego przepuszczały powietrze z zewnątrz. Jest ono przeważnie bardziej suche od powietrza wewnątrz zamieszkałych pomieszczeń, które zawsze zawiera wilgoć. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko para wodna powstająca w kuchni lub łazience, ale również sam człowiek, który w trakcie 8-godzinnego snu potrafi wydzielić około 1 litra wilgoci. Okna nowego typu zamykają się szczelnie nie powodując przeciągów, a więc nie ma też "przymusowego wietrzenia".

3. Własciwe wietrzenie i ogrzewanie

Zapobieganie nadmiernej wilgotności i jej nieprzyjemnym następstwom jest całkiem proste. Obrazują to poniższe wskazówki:

 • w ciągu dnia pokoje powinny być wietrzone w zależności od ich wykorzystania i pory roku 3-4 krotnie zwykle po 10-15 minut,

 • podczas wietrzenia okna mają być szeroko otwarte, a ogrzewanie wyłączone,

 • po zamknięciu okien można znów ogrzewać zależnie od stopnia ich wykorzystania. W ten sposób zapewnia się równocześnie dobry klimat w mieszkaniu.

Właściwe użytkowanie zabezpiecza okna przed powstaniem uszkodzeń:

 • nie należy nigdy wykorzystywać okna do mocowania na nim innych przedmiotów,

 • przy czyszczeniu szkła i ramy trzeba unikać obciążania skrzydła, gdyż jego nadmierny ciężar może doprowadzić do wyrwania z ramy,

 • podczas czyszczenia okien zwrócić należy szczególna uwagę na odpowiednie ustawienie drabinki,

 • nie wychylać się z okna bez zabezpieczenia.

Instrukcja regulacji i konserwacji okuć.

KONSERWACJA OKUĆ

Okno to jest wyposażone w okucie uchylno - rozwierane, bądź uchylne. Najwyższej jakości materiały i precyzja wykonania okuć gwarantują długotrwale, niezawodne funkcjonowanie oraz komfort użytkowania okna.

Elementy okucia należy regularnie kontrolować pod względem pewności mocowania oraz stopnia zużycia i w razie potrzeby dokręcić wkręty mocujące. W przypadku uszkodzenia okuć trzeba dokonać wymiany niesprawnych elementów.

Przynajmniej raz w roku wszystkie elementy oznaczone na rysunku należy smarować olejem do konserwacji okuć. Stosowane środki pielęgnacyjno - czyszcące nie mogą naruszyć powłoki antykorozyjnej okuć.

Prace montażowo - naprawcze, tj. regulacja okuć (a w szczególności regulacja zawiasu narożnego i rozwórek), wymiana okuć zużytych lub uszkodzonych oraz zawieszanie i wyjmowanie skrzydła z ościeżnicy, powinien wykonywać fachowy personel.

Wszystkie elementy okucia należy chronić przed zanieczyszczeniem.